Rozmnožovanie fuchsií PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Nedeľa, 21 November 2010 00:18

Ako rozmnožovať fuchsie.

Najčastejším a najvýhodnejším spôsobom rozmnožovania fuchsií je rozmnožovanie odrezkami. Existujú aj iné spôsoby ako rozmnožovanie semenom a delením koreňov, ale sú oveľa pracnejšie a vhodné skôr pre špecialistov ako pre amatérskych pestovateľov.

Zo zakoreneného odrezku vyrastie rastlina rovnakých vlastností ako bola pôvodná, z ktorej bol odrezok odobratý. Preto aj najmenej skúsení záhradníci môžu s úspechom množiť fuchsie za predpokladu, že odrezky budú mať pre svoje zakorenenie potrebnú vlhkosť a teplo.

Odobratie odrezkov

Na jar a na jeseň je na fuchsiách veľké množstvo výhonov, ktoré sú vhodné na odrezky. Odrezky odoberáme zo zdravých , vitálnych rastlín ostrým nožom, alebo nožnicami. Z jedného výhonu môžeme získať niekoľko odrezkov.

Vrcholový odrezok , ktorý najlepšie zakoreňuje získame tak, že oddelíme vrchol vetvičky výhonu tesne nad druhým párom listov. Takto získaný odrezok pozostáva z rastového vrcholu, páru mladých listov a stonky.

Ďalší odrezok z  tej istej vetvičky získame tak, že rez vedieme zase nad ďalším párom listov. Získame podobný odrezok ako v predchádzajúcom prípade, ale bez rastového vrcholu a so staršími listami ktorých plochu je potrebné zmenšiť na polovicu, aby sme zabránili prílišnej strate vody. Takýto odrezok nazývame internodálnym odrezkom. Jeho zakoreňovanie je o niečo ťažšie ako zakorenenie vrcholového odrezku.

Existuje aj spôsob získavania odrezkov z jednotlivých listov, ale ten vyžaduje určité skúsenosti. Jeho popis najdu členovia našej spoločnosti pestovateľov fuchsií v niektorom z budúcich informačných bulletinov.

Zakoreňovanie odrezkov.

Odrezky fuchsií sú schopné zakorenenia takmer v každom substráte, ktorý má dostatočnú vlhkosť ba dokonca aj v čistej vode. Ideálnym substrátom pre zakoreňovanie odrezkov je zmes rašeliny a vermikulitu, prípadne zmes rašeliny a riečneho piesku. Je to kypré a sypké médium s nízkym obsahom živín, ktoré zabezpečí vývoj zdravých koreňov. Optimálna teplota substrátu pre zakorenenie sa pohybuje medzi 16 – 20 st. Celzia.

Potrebnú vlhkosť zaistíme tak, že odrezky vysádzame do tzv. minipareniska, ktoré je možné zakúpiť v Baumaxe, alebo v obchode so záhradníckymi potrebami. Jedná sa o plastovú krabicu s odklopným priehľadným krytom, ktorý ma regulovateľné otvory pre vetranie. V núdzi postačí vloženie zakoreňovačov do igelitového vrecka. Je však nutné zaistiť, aby sa steny vrecka nedotýkali odrezkov.

Spôsob vysádzania

  1. Zakoreňovače o rozmeroch 2x2 cm spojené do jedného bloku o rozmere závislom na rozmere minipareniska naplníme substrátom. Substrát do zakoreňovačov nenatláčame, ale ponechávame ho kyprým a sypkým.
  2. Spodný koniec pripraveného odrezku namočíme do vody a potom do práškového zakoreňovacieho stimulátoru. (Tento taktiež dostaneme kúpiť v Baumaxe, alebo špecializovaných obchodoch so záhradníckymi potrebami. Predáva sa aj ako gél.)
  3. Ceruzkou, alebo iným vhodným premetom urobíme do substrátu otvor, do ktorého vložíme odrezok tak, aby lístky zostali tesne nad povrchom pôdy. Okraje otvoru mierne pritlačíme.
  4. Pokračujeme hore uvedeným spôsobom vo vysádzaní, pokiaľ blok zakoreňovačov nie je plný.
  5. Odrezky zalejeme konvičkou s jemným kropítkom a vložíme do spomínaného minipareniska, ktoré umiestnime na chladnejšie miesto (s teplotou okolo 16 st.C) , kde nesvieti priame slnko.

Miniparenisko necháme po celú dobu zakoreňovania uzavreté, ďalšie polievanie, alebo otváranie krytu nie je vhodné a to až do času, než sa objavia nové výhonky. Potom postupne otvoríme vetracie otvory na kryte a neskôr aj kryt, aby si zakorenené rastliny privykali na suchší vzduch.

Posledná úprava Utorok, 23 November 2010 07:35
 
fuchsie predaj