História pestovania fuchsií PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Pondelok, 22 November 2010 22:25

Fuchsie pochádzajú z Južnej Ameriky a Nového Zélandu, kde rastú vo voľnej prírode. Prvá zmienka o fuchsiách bolapublikovaná v r. 1703 katolíckym misionárom a botanikom Charlesom Plumierom,ktorý sa v službách kráľa Ludovíta IVzúčastňoval výskumných expedícií do Južnej Ameriky. Pri jednej z takýchto ciest v r.1695 ho zaujala rastlina - ker s červenými kvetmi ktorú na počesť profesora Leonarda Fuchsa pomenoval Fuchsia triphylla flore coccinea.

Do Európy boli fuchsie dovezené až v r.1789, o čom je zmienka v britskom botanickom časopise. Pestovania fuchsií sa ako prvý ujal anglický záhradník James Lee, ktorý začal fuchsie pestovať v r.1793 vo svojom záhradníctve. Fuchsie si rýchlo získali obľubu a od r. 1842 sa ich výpestky začali rýchle šíriť do celej Európy, nakoľko boli vyšľachťované stále novšie a krajšie hybridy s rôznymi farebnými kombináciami kvetov.

Prvá vlna nadšenia pre pestovanie fuchsií vyvrcholila pred I. svetovou vojnou, kedy sa fuchsie začali objavovať aj na Slovensku, v záhradách uhorských šľachticov. Po prvej svetovej vojne záujem o fuchsie a okrasné rastliny vytlačil zvýšený záujem o pestovanie zeleniny. Napriek tomu sa však aj v medzivojnovom období fuchsie zachovali, napr. v záhradách grófa Forgáča na zámku v Starej Haliči pri Lučenci.

V r. 1930 sa do šľachtenia a pestovania fuchsií pustili americkí pestovatelia sústredení v "American Fuchsia Society", ktorých výsledkom práce je veľké množstvo odrôd rôznych farebných kombinácií a tvarov. Po II. svetovej vojne vzniklo podľa vzoru uvedenej americkej organizácie aj v západnej Európe množstvo národných spoločností pestovateľov fuchsií.

Na Slovensku sa na fuchsie akosi začalo zabúdať. Bolo to sprievodným javom industrializácie a s ňou spojeným sťahovaním mnohých obyvateľov z vidieka do činžiakov v mestách, kde pre fuchsie akoby nebolo miesta. Našťastie, fuchsie do úplného zabudnutia neupadli. V r. 1990 sa pestovaním fuchsií vo väčšom merítku začala zaoberať pani Gabriela Daxnerová, vnučka bývalého záhradníka u grófa Forgáča, ktorá sa vďaka svojmu starému otcovi s fuchsiami zoznámila už vo svojom detstve.
V priebehu niekoľkých rokov sa jej pomocou priateľov z Českej republiky a iných krajín podarilo vytvoriť v obci Sása pri Zvolene zbierku odrôd fuchsií obsahujúcu niekoľko stoviek kultivarov a pôvodných botanických druhov fuchsií.

V r.2005 bolo založené občianske združenie Slovenská spoločnosť pestovateľov fuchsií, ktorá poriada výstavy týchto krásnych a zaujímavých kvetov a propaguje ich pestovanie.

 

Výstava fuchsií


Posledná úprava Pondelok, 22 November 2010 22:54
 
fuchsie predaj