Ako prezimovávať fuchsie PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 23 November 2010 11:13

... o spôsobe a podmienkach prezimovania fuchsií v skleníkoch bolo dosť popísané v odborných príručkách i na samotnom internete. Pretože veľa pestovateľov nemá podmienky pre postavenie väčšieho skleníka, hľadali sme iný spôsob, ako naložiť s fuchsiami počas zimných mesiacov. Po konzultáciách s kolegami v zahraničí sme vyskúšali spôsob, ktorý sa nazýva krechtovaním a ktorý sa napriek minuloročnej tuhej zime osvedčil. O čo ide?

Pred príchodom prvých mrazov rastliny vyberieme z kvetináčov a truhlíkov. Očistíme ich korene od zeminy a chemicky ich ošetríme proti hubovitým chorobám máčaním v prípravkoch Benomil / Fundazol a Rovral. Ošetrené rastliny ukladáme do drevených bední s rašelinou vo vrstvách, ktoré prekrývam ďalšou rašelinou. Rašelina musí byť vlhká, ale nie príliš mokrá. Po poslednej vrstve bedne uzavrieme a umiestnim do pivnice. Teplotu v pivnici regulujeme tak, aby bola stála a dosahovala najviac 5 st.C.


V priebehu zimy kontrolujeme vlhkosť rašeliny v bedniach a v prípade potreby ju navlhčíme. Počas mesiaca apríl (podla vonkajších teplôt) sa rastliny vyberú a po odstránení zahnívajúcich častí sa vysadia naspäť do nádob. Vysadené rastliny umiestnime na ich miesto v pergole. Proti jarným mrazom ich chránime igelitovou fóliovou natiahnutou na konštrukciu pergoly. Teplotu v pergole sa snažíme udržovať v rozmedzí 5 až 10 st.C. pri obmedzenej zálievke. Zdalo by sa, že krechtovaním prezimované rastliny majú neskôr opozdený rast. Mali sme možnosť presvedčiť sa, že opak je pravdou. Takto prezimované fuchsie majú po novom zakorenení a vyrašení krajší vzhľad ako tie, ktoré prezimovali v skleníkoch.

Tento spôsob prezimovania fuchsií sa vzhľadom na stále zvyšujúce ceny energií javí ako najvýhodnejší. Treba však povedať, že nie všetky druhy fuchsií sú schopné takto prezimovať. Zvlášť pre hybridy triphilla a ich krížence je potrebné hľadať iný spôsob prezimovania napr. v mierne vlhkej pivnici s fluoresčným osvetlením.

O ďalších spôsoboch prezimovania fuchsií postupne prinesieme články v uživateľskej sekcii tejto webovej stránke. Budeme radi, ak sa s nami podelíte aj Vy o svoje skúsenosti.

Posledná úprava Utorok, 23 November 2010 11:17
 
fuchsie predaj