Zálievka PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 23 November 2010 11:26

Stanovenie správeho množstva vody pri zalievaní fuchsií pestovaných v kvetináčoch a truhlíkoch je jednou znajnáročnejších úloh pestovateľa týchto kvetín. Musíme si totiž uvedomiť, že mnohé odrody fuchsií pochádzajú z rôznych klimatických pásiem a majú rôzne nároky na podmienky prežitia.

Trochu zjednodušene je možné povedať, že málo vody je menším zlom ako jej prebytok . Samozrejme aj nedostatkom vody fuchsie trpia, lebo dochádza k vyschýnaniu jemných vlasových korienkov. Toto sa však čoskoro prejaví na ich vzhľade. Po dodaní dostatočného množstva vody je rastlina schopná znovu si vytvoriť korene. Určitý čas to trvá a prejaví sa to na jej vzraste, ale bezprostredné nebezpečie uhynutia je zažehnané.

Horšie je, ak zemina v kvetináči obsahuje prebytok vody. Voda vytlačí zo substrátu vzduch a rastlina sa udusí v bahne. Často ju už nezachráni ani okamžité presadenie po spozorovaní zmeny vzhľadu fuchsie, lebo tento proces je veľmi rýchly. Jediné čo môže pestovateľ urobiť je, že rýchlo, ale opatrne vezme z rastliny odrezkya zachráni čo sa dá.

K preliatiu najčastejšie dochádza za horúcich letných dní, keď fuchsie vyzerajú povednuto aj keď substrát v kvetináči je vlhký. Nenechajte sa tým oklamať a nepolievajte ich a ani nezvyšujte zálievku. Je potrebné počkať do večera keď sa vonkajšia teplota zníži. Kvety väčšinou znovu nadobudnú zdravý vzhľad. Ak už pre ne chcete niečo dobrého spraviť tak zvýšte vlhkosť v ich okolí. Znížite tým teplotu a fuchsie sa rýchlejšie spamätajú.

Vlhkosť pôdy sa dá jednoduchšie zistiť u fuchsií pestovaných v kvetináčoch ako v truhlíkoch.Jednoducho poťažkaním kvetináča v ruke. Časom iste získate patričný cit.

Fuchsiám lepšie prospieva, keď ich zavlažujeme odstátou vodou. Teplota vody by mala byť približne zhodná s teplotou vzduchu. O tom, či je lepšie zalievať ráno, alebo večer sa medzi pestovateľmi vedú mnohé diskusie.  Rozhodne však nezalievame v čase najväčšej páľavy - v obedňajších hodinách. Ak budete zalievať ráno, pravdepodobne sa vyhnete nebezpečiu preliatia , ktoré sme už spomínali.

Mnohí pestovatelia kvetov doporučujú používať na zálievku dažďovú vodu pre jej malý obsah solí. Musíte mať však vytvorený systém na jej zachýtávanie tak, že vodu začnete zachytávať až po určitej dobe trvania dažďa, keď už vzduch neosahuje smog a zo strechy sú spláchnuté nečistoty a chemikálie. Samozrejme predpokladom je, že strecha nie je pokrytá kanadským šindlom, alebo inou asfaltovou lepenkou.
Ak bývate vo väčšom meste, alebo jeho blízkosti musíte predpokladať, že takáto voda bude obsahovať aj určité množstvo anorganických kyselín.

Zalievanie vodou z vodovodnej siete vyžaduje určitú opatrnosť pri dávkovaní hnojiva do zálievky. Vodovodná voda je väčšinou tvrdá. Obsahuje veľa solí. Ak k nej pribudnú ešte soli z hnojív môže sa stať, že korene fuchsií nebudú schopné absorbovať vodu. Rastlina napriek zalievaniu začne vädnúť a uhynie. Nastáva obdobná situácia ako pri preliatí.

Ak ste nútení na zálevku používať vodu z vodovodu, je dobré nechať si urobiť jej rozbor. Na určenie tvrdosti vody môžete použiť aj indikátory predávané v obchodoch s akvaristickými potrebami.

 

 

Posledná úprava Utorok, 23 November 2010 14:40
 
fuchsie predaj