Choroby a škodcovia fuchsií PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 23 November 2010 11:39

Botanické druhy fuchsií divo rastúce vo svojom prirodzenom prostredí v prírode, dokážu dobre odolávať škodcom a chorobám.Rastliny, ktoré to nedokážu, rýchlo hynú a na ich miesto nastupuje iný rastlinný druh. Tak vlastne dochádza k prirodzenej selekcii pri ktorej prežívajú len tí najodolnejší.

Rastliny, ktoré sú prenesené do iného prostredia s odlišnými klimatickými podmienkami a inými škodlivými organizmami, potrebujú pomoc človeka. Zvlášť vtedy, ak sa jedná o väčšie zbierky monokultúr, ktoré môžu byť doslova zdevastované škodcami ako sú hmyz, roztoče a pliesne a huby.

V súčasnosti sa dostávajú do popredia biologické prostriedky ochrany rastlín, ktoré dokážu do značnej miery obmedziť výskyt škodcov a chorôb. Pri silnom napadnutí je často posledným riešením použitie chemických prostriedkov. Ich aplikácia by však malo byť vždy dôkladne zvážená a bezpodmienečne by mal byť dodržaný návod výrobcu na ich použitie.

Najčastejší škodcovia a choroby fuchsií.

VOŠKY - zelené a čierne sú dobre známe väčšine záhradkárov. V obchodoch so záhradkárskymi potrebami je dostatok prípravkov proti tomuto hmyzu. Najčastejšie používaným je bežne dostupné prípravky PIRIMOR a KARATE.

MOLICE - malé biele mušky vyskytujúce sa na spodných listoch fuchsií. Pozná ich asi každý pestovateľ fuchsií, ale vyskytujú sa aj na ostatných okrasných rastlinách. Účinné sú proti ním prípravky APLAUD, MOSPILAN, LANNATE prípadne KARATE. Proti moliciam je potrebné zakročiť včas, lebo po ich premnožení je boj s nimi veľmi obťažný.

SVILUŠKY - patria do skupiny roztočov a radia sa medzi pavúkovité. Na rozdiel od hmyzu, ktorý má tri páry nôh, majú rotoče štyri páry. Podľa tohoto ich môžeme bezpečne odlíšiť. Prblém je, že silušky sú viditeľné len pod silným zväčšovacím sklom. Spočiatku spôsobujú škvrnitosť listov, ktoré neskôr začnu rovnako ako puky kvetov odpadávať. Rast rasliny je silno zabrzdený. Proti sviluškám sa ťažko bojuje, preto že tento škodca rýchlo získava odolnosť voči rôznym chemickým prípravkom.
Pomerne dobrý výsledok môže priniesť použitie prípravkov OMITE, alebo VYDATE.

V zahraničí sa čoraz častejšie používa proti sviluškám bilologická ochrana v podobe dravého roztoča menom Phytoseiulus persimilis, ktorý svilušky ničí, ale fuchsiám neškodí. Problémom so sviluškami sa dá do istej miery predísť udržovaním čistoty v okolí rastlín, odstraňovaním buriny a hlavne opadaných listov.

HÚSENICE, LALOKONOSEC - výskyt väčšiny húseníc môže byť potlačený postrekom a zálievkou ku koreňom prípravkami FURUDAN, BASUDIN a HCH. Larva Lalokonosca rýhovaného je biela a asi 1,5 cm dlhá. Žije v pôde. Ohrýza korene a často zničí celú fuchsiu. Dospelý chrobák je na rozdiel od larvy už pre fuchsie relatívne neškodný.

BOTRYTÍDA (Plieseň šedá) - je hubovitou chorobou ktorá napáda listy a stonky rastlín, ktoré sú vystavené vlhkým a chladným podmienkám. Najväčšie straty na fuchsiách spôsobuje pri ich zimnom uskladnení. V letnej sezóne používame najčastejšie postrek prípravkom ROVRAL, alebo EUPAREN. Pred zimným uskladnením sa osvedčil postrek a zálievka rastlín prípravkom BENOMIL a prípravok FUNDAZOL v kombinácii s PREVICURom, ktorý čiastočne pôsobí aj systémovo.

HRDZA VRBICOVÁ- táto choroba sa prejavuje zväčšujúcimi sa kruhovitými, hrdzavo sfarbenými škvrnami na spodnej strane starších listov. Rast rastlín sa zastavuje a rastliny slabnú. Napadnutie hrdzou vrbicovou môže doslova katastrofou. Všetky napadnuté by mali byť odstránené a spálené.
Rastliny by mali byť periodicky postrekované fungicídmi so širokým spektrom účinnosti. Ide o chorobu u nás novú, s ktorou ešte nieje dostatok skúseností. Zdá sa, že v praxi bude najúčinejším postrekom kombinácia prípravkov ROWRAL, RUBIGAN, PREVICUR a FRUTAPON.

OPADÁVANIE LISTOV A PUKOV - je najčastejšie spôsobovaný sviluškami. Môže byť však aj v dôsledku pôsobenia suchého a horúceho vzduchu zvlášť v letných mesiacoch.

 
fuchsie predaj